Blog

Je označenie „pravá koža“ alias „genuine leather“ zárukou kvality?

NIE!! bohužiaľ nie je..
Koža (hovädzia pre náš účel) sa po vyčinení vytriedi a len tie lícovo najkrajšie kože, bez veľkých chýb idú na konečné spracovanie bez ďalších mechanických procesov. Tieto kože sú tým najkvalitnejším, najtrvácnejším materiálom . Sú na nej viditeľné všetky znaky kože, tak ako má aj človek na pokožke – vrásky, žily, jazvičky, pichnutia po hmyze, nepravidelná štruktúra, pigmentové škvrny, sú zachované prirodzené póry. Tieto nedokonalosti ju jednoznačne odlišujú od syntetickej kože a korigovaných usní. Povrch môže byť ošetrený transparentnými anilínovými lakmi, voskovou apretúrou.. Textúra každej usne je originálna, nezameniteľná, podobne ako je kresba dreva. A podobne ako drevo sa používaním vytvára nádherná patina. To je však len 10- 15% produkcie. Medzinárodné označenie angl. : FULL GRAIN – sú definované ako usne, ktoré vzhľadom na svoju prirodzenú krásu nepotrebujú žiadne retušovanie.

Usne s väčšími kazmi sa spracovávajú: nanesie sa primeraná vrstva pigmentu na prekrytie drobných chýb a ochranná vrstva laku, vyrazí sa dezén , ktorý môže byť nenápadný alebo môže imitovať iné zviera (napr krokodíl) prípadne úplne hocičo podľa potreby a módnych trendov . Najčastejšie sa používa dezén ľudovo nazývaný pomarančová kôra. Charakteristickým znakom je jednotný korigovaný povrch. Takáto koža je stále kvalitná. Označenie TOP GRAIN. Použitie na sedačky alebo volanty je najčastejšie. Póry v koži môžu byť zaliate čiastočne, alebo úplne, vtedy už useň „nedýcha“.

Ešte horší povrch s rozsiahlymi kazmi ide na prebrúsenie vrchnej vrstvy, nasleduje pigment, lak a dezén, alebo sa nanesie fólia – existujú rôzne technológie. Tu je však už odstránená vrchná najkvalitnejšia vrstva, ktorá zabezpečuje trvácnosť. Platí, že čím viac sa s kožou robí, tým menej stojí za to, každý proces ktorým prechádza ju vzďaľuje od jej prirodzenej krásy. Používaním takejto kože sa stáva, že sa vrchná nanesená vrstva začne odlupovať.. Stále ide o pravú kožu, takže označenie GENUINE LEATHER je v poriadku, ale na namáhané sedačky či volanty v automobilovom priemysle už menej vhodné. To Vám však nikto neuvedie, nezaručí, z akého typu usne produkt máte.

Len prebrúsením vrchnej vrstvy a ľahkou povrchovou úpravou vzniká brúsená koža NUBUK, špeciálna úprava je VELÚR. Prebrúsený vzhľad rubovej strany alebo brúsená štiepenka, je SEMIŠ, nie je taký trvanlivý.

zdieľajte tento článok

Ďalšie články

Čo je to koža? Useň?

Ako sa spracováva koža?

Existuje aj úplne nekvalitná koža?