Blog

Existuje aj úplne nekvalitná koža?

Áno, existuje..

Vyčinená hovädzia useň je hrubá, a tak vhodné kusy idú na tzv štiepenie, ide o rozrezanie usne pozdĺžne. Vznikne vrchná vrstva, o ktorej sme písali v predchádzajúcom článku a spodná vrstva – štiepenka. Táto spodná vrstva sa najčastejšie dokončí: pigment, lak, dezén. Avšak tu je kvalita kože veľmi nízka, je ju možné ľahko roztrhnúť, rýchlo sa opotrebuje. Takáto useň sa má používať len na nenamáhané veci, napr. zadná strana interiérovej sedačky, určite nie na sedacie časti, a už vôbec nie volanty. Cena je výrazne nižšia. Vizuálne však bežný spotrebiteľ nemá šancu rozoznať, že sa jedná o takýto druh. Takáto koža sa už nemá označovať GENUINE ale ŠTIEPENKA, angl: SPLIT LEATHER, alebo SPLITTED LEATHER . Tu má už kvalitná koženka navrch.

To nie je všetko, ak sa stretnete s označením BONDED LEATHER , ide o kožený prach/piliny z brúsenia usní + zmes lepidiel a plnidiel. Kožená zložka je v rozmedzí od 10 do 90 % , čo má vplyv na praktické a estetické kvality konečného výrobku. Vzhľad udáva pigment, lak a dezén, dotyk a textúra je viac umelá, podobá sa plastu. Opasok, taška či iný predmet z takejto „koži“ sa Vám však môže rozpadnúť veľmi rýchlo, nie je odolný ako iné druhy kože.

Výrobcovia v EU sú povinný označovať SPLITTED a BONDED kože. Ak nakupujete výrobok s pôvodom mimo EU, označenie často nebýva dodržané . Možno sa Vám stalo, že kúpite, rýchlo zničíte, ste nespokojný s výrobkom „z koži“ a často ani neviete v čom je pes zakopaný.

zdieľajte tento článok

Ďalšie články

Čo je to koža? Useň?

Ako sa spracováva koža?

Je označenie „pravá koža“ alias „genuine leather“ zárukou kvality?