Blog

Čo je ECO koža? Polokoža? Biokoža? Aké sú výhody?

Všetko z nadpisu sú syntetické, umelé materiály – koženky.
Pojem ekologická koža bol zavedený pre usne vyrobené ekologickým spôsobom, to znamená bez záťaže na životné prostredie a je zachovaná ich udržateľnosť, čo vlastne dodržujú všetci naši dodávatelia..
Výraz Ecokoža/ ecoleather navodzuje, že to je skratka z tohto pojmu, jedná sa však o komerčný výraz výrobcov syntetických materiálov. Treba si uvedomiť, že v žiadnej koženke sa nenachádza ani percento živočíšneho pôvodu, ich základ je z fosílnych palív v rôznom pomere, môžu byť nanesené na rôzne tkaniny (nylon , bavlna). Požíva sa polyvinylchlorid –PVC, polyuretán –PU, polyester –PE v rôznych pomeroch. Takže svojou podstatou majú bližšie k igelitovému sáčku alebo k plastovej fľaši.
VÝHODY – s umelou kožou sú väčšinou spojené nízke náklady, na výber je nekonečný vzhľad povrchov a farieb, majú jednoduchú údržbu a často dlhšiu životnosť ako menej kvalitné typy koží, ak myslíme využitie v čalúnnictve. Práca s koženkou je jednoduchšia, netreba počítať s odpadom ktorý vzniká z nepravidelného tvaru usní.
ŽIADNA koženka však nie je vhodná na volant.. (načo by aj, plast dávať na plast)

Najnovší hit propagovaný zelenými je bio koža alebo vegánska koža – základná zložka tohto produktu je získavaná z rastlín, ktoré však sami o sebe nemajú pevnosť a zároveň pružnosť pravej kože, takže zmes sa musí nanášať na umelé vlákna… pôvodu fosílneho. Cena je vyššia ako pri ostatných koženkách.

zdieľajte tento článok

Ďalšie články

Čo je to koža? Useň?

Ako sa spracováva koža?

Je označenie „pravá koža“ alias „genuine leather“ zárukou kvality?